Menu
Obec Torysa
obecTorysa
S čím Vám môžeme pomôcť
rozšírené vyhľadávanie

Kultúra

V obci Torysa sa pravidelne v čase adventu, schádzajú  herci, muzikanti a speváci z Torysy rôznych vekových kategórií a pripravujú bohatý kultúrny program pre občanov obce. 

Premiéra vystúpenia sa koná zvyčajne na sviatok Troch Kráľov, kde účinkujúci svojím predstavením vrátia občanov v hľadisku, najmä tých starších, do čias nie tak dávnych, čias ľudovej zábavy na dedine, spevu, žatvy... a mladším predstavia život našich starých rodičov.

Krásnych kultúrnym zážitkom sú Fašiangy, ktoré sa v obci konajú na námestí pre občanov obce Torysa, ale aj občanov okolitých obcí. V našej obci je tradíciou pohostiť občanov pečenými pagáčmi, mäsovými výrobkami z tradičnej "zabíjačky". Nesmie sa zabudnúť ani na smiech a zábavu, ktorú tradične zabezpečia "čert so strigou" a rôzne iné masky.  Až do rána do tanca vyhárava ľudová hudba v podaní naších šikovných muzikantov z obce Torysa.

V období letných dní si pre občanov obce Torysa, ale aj občanov celého regiónu, ba aj územia Slovanska pripravia bohatý kultúrny program Furmani z našej obce a okolitých obcí, ktorí vo viacerých disciplínach predstavia ukážky ťažných koní.  Spravidla pre divákov je pripravený aj kultúrno-zábavný program v podaní ľudových rozprávačov, zabávačov alebo ľudových skupín.

Pre rodiny s deťmi, ale aj pre všetkých priaznivcov spoločenských podujatí, kde nezáleží na veku, obec si každoročne pripraví ku koncu letných prázdnin bohatý program na požiarnom ihrisku, kde hlavným cieľom je spojiť občanov obce, ich rodiny, zabaviť sa a hlavne venovať čas svojim deťom a blízkym. 

Tým sa kultúrne dedičstvo našich predkov ďalej predáva do mladších generácií.  Preto sme hrdí na kultúru v obci Torysa, ktorá sa tu zachováva.

 

Pamätihodnosti a pamiatky v obci

foto

 

 

 

 

 

Kostol zasvätený Božskému srdcu Ježišovmu z roku 1844. Pôvodný kostol s kaštieľom, ako aj značná časť sídla obce, bol zničený pri povodni v roku 1813.

foto
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Borhas (so vstupnou bránou) – bývalý sklad vína, súčasť zástavby bývalého pánskeho sídla.
 

foto

 

 

 

 

 

Kaplnka sv. Cyrila a Metoda

 

foto

 

 

 

 

 

Kaplnka sv.Jána Nepomuckého

 

fotofoto

Mariánsky stĺp dala postaviť Rímskokatolícka cirkev, farnosť Torysa k 200. výročiu povodne, ktorá zastihla obec Torysa (august 1813). 

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Cintorín

cintorín

Virtuálna prehliadka

virtuálna pprehliadka

Odpady

ODPADY

Obec Torysa Obec Torysa

Mobilná aplikácia

Aktuálne informácie od nás
Priamo vo vašom telefóne
Viac o aplikácii
Stiahnite si našu mobilnú aplikáciu na