Obec Torysa
S čím Vám môžeme pomôcť

Amaterské športové združenie Sokol Torysa

História futbalu v obci Torysa

História futbalu v obci Torysa sa začína rokom 1929. Túto hru k nám priniesli vojaci, ktorí prichádzali na Ďačovské lúky, aby si tu preverili svoje strelecké schopnosti a vo voľnom čase si občas zahrali futbal. Chlapci z obce sa s nim spriatelili a pomaličky začali zisťovať, čo je to vlastne za hra.

foto

Ako spomína kronika Tj Sokol Torysa, prvú futbalovú loptu si vytancoval Janko Sabol, keď dôstojníkovi zatancoval Kozáčka. Keďže spočiatku nevedeli žiadne pravidlá, súťažili v rôznych disciplínach ako výška výkopu, streľba na rôzne predmety atď. Pravidla k nám doniesli študenti, ktorí študovali v mestách a na ich podnet bolo vybudované aj prvé ihrisko za Markovcom v blízkosti cesty smerujúcej k mlynu.

Bránky postavili: Štefko Angelovič, Janko Sabol a ďalší. A ak sa ich opýtali, odkiaľ mali drevo – odpovedali: „Vypožičali sme si ho z chotára obce Brezovice bez povolenia, doniesli a postavili behom jednej noci.“ Nakoniec po dokonalom oboznámení sa s hrou, pozvali si na priateľský zápas do Torysy jedenástku cigánov z Lipian.Bolo to v roku 1935. Za stavu 2:2 bol zápas prerušený pre veľkú bitku Toryských mládencov a Toryských cigánov. Udychčaní cigáni utekali celou Torysou do kolíb, aby pobrali tie najpotrebnejšie veci a pobrali sa smerom do Demjanky. Proti cigánom sa postavila celá dedina a nahnevaní ľudia ich naháňali rôznym poľnohospodárskym náradím.Niekoľko hráčov i mládencov bolo potrestaných väzením 7-14 dní. Po tomto nedokončenom zápase sa niekoľko rokov nehral futbal, pretože mužstvá iných dedín sa neodvážili prísť.

Približne v r. 1939 – 1941 bola zakúpená futbalová výstroj ( žlté dresy ) zo zbierky prevedenej po Toryse. Prvý zápas v novej výstroji bol zohratý s Lipanmi s veľmi nepriaznivým výsledkom 0:17.  Športová činnosť značne stúpla po príchode rímsko kat. farára Karola Kuchára do Torysy. Jeho pričinením sa založila futbalová jednota a to v roku 1947 (záznam o tom je aj vo farskej kronike) , ktorej na určitú dobu bol aj predsedom. V roku 1945 vzniklo aj dorastenecké družstvo, ktoré až do roku 1950 reprezentovalo našu jednotu. Do súťaže naše mužstvo vstúpilo v r. 1950 – 1951. V súťaži bolo plných 7 rokov. Je treba uviesť, že si v súťaži viedlo veľmi úspešne a vo všetkých ročníkoch sa umiestnilo na popredných miestach.

ZLOŽENIE ČLENOV VÝBORU AŠZ

• Predseda AŠZ:                                               Martin Križalkovič
  • Pokladník, tajomník klubu:                         Matej Križalkovič
  • Tréner  A družstva:                                        Pavol Klembara
  • Tréner dorastu a žiakov:                              Maximilián Ištoňa
  • Tréner prípravky:                                           Miroslav Ištoňa
  • Člen výboru:                                                    Ľuboslav Oľšavský
  • Člen výboru:                                                    Lukáš Križalkovič

V  roku 2019 Amatérske športové združenie Sokol Torysa (AŠZ Sokol Torysa) mal 72 aktívnych hráčov:

• hráči A mužstva 24 členov
  • hráči dorastu 24 členov
  • hráči žiakov 12 členov
  • novovytvorené družstvo prípravky v počte 12 členov

Členovia, funkcionári a priaznivci AŠZ Torysa sa snažia o napredovanie toryského futbalu, podporu športových aktivít u mladých ľudí a detí. Práve preto bolo v roku 2017 založené nové mládežnícke družstvo - PRÍPRAVKA, U11 s počtom 11 chlapcov a 1 dievča.

Počas letných prádznin tradičnou športou akciou bol 16. ročník Toryskej jedenástky, kde víťazom nového horského bicykla sa stal Jakub Sontág.

Činnosť AŠZ Sokol Torysa - 2019

Aktuálne informácie od nás
Priamo vo vašom telefóne
Viac o aplikácii